Köszönjük, hogy a Szent Erzsébet napi szentelt kenyér megvásárlásával segítették a munkánkat.

 

„Éld át az életet” prevenciós karitász tábor

 Az emberek vágyakoznak a szentség után, amely értelmet ad az életüknek. Konkrétan ez így nem is fogalmazódik meg az emberekben, csak egy olthatatlan vágyat éreznek a szeretet, a megértés, az átölelés élménye után, amit sem a családjuktól, sem a környezetüktől nem kapnak meg. Ezért akár a gyermek, akár a felnőtt, ha ezzel a hiányérzettel kerül szembe élete során, keresni kezdi a kivezető utat. Ami körülveszi az nem elégíti ki a megfogalmazatlanul benne élő spirituális vágyat. Ha nem Istenbe kapaszkodva éli meg életének ezt a krízishelyzetét, akkor pótszerekhez fordul, általában valamilyen közösséghez tartozás igényével, amely dohány, alkohol, drog stb. fogyasztásában nyilvánul meg. A prevenciónak, a megelőzésnek ezért van, vagy lenne óriási jelentősége a függőségektől mentes, értelmes élet kialakulásában. Az Egyház keretein belül az ifjúsági vagy felnőtt közösségek, különféle csoportok, egyesületek, táborok nagyon jelentős szerepet töltenek be. Ezekben a közösségekben megtanulhatja elsősorban a keresztény hit fényében megélt tapasztalat által az erkölcsi értékeket, önmaga megbecsülését, a kapcsoltteremtés képességét, az összetartozás és a közösséghez tartozás élményét.

Ezen elvek alapján szerveztük meg a karitász keretein belül a tábort július 21-25. között. A táborban 17 fő, 9 és 20 év közötti gyermek, illetve fiatal vett részt. Olyanokat szólítottunk meg általában, akiknek a családjában valamilyen deviancia, függőség fordul elő vagy a gyerekben alakult ki függőség, például számítógép stb. iránt.

A tábor programja nagyon változatos volt. Minden nap közösségépítő vidám játékkal kezdtük a napot, pihenésként és zárásként is ez szerepelt, amibe bevontuk a fiatal cserkészvezetőket is, akik nagy lelkesedéssel tudtak vidám hangulatot teremteni.

Készítettünk egy felmérést az első napon, amelyben az elérhetőségen kívül a családhoz, közösségekhez, függőségekhez való viszonyukat, irányulásukat próbáltuk felmérni.

Meghívtuk előadónak Márkus Gábor református lelkészt, aki saját életében megtapasztalt függőségéről, és elsősorban a szabadulás élményéről számolt be. Ő hiteles személyként beszélt arról, hogy életében a szabadulás útját Isten szeretetében, a Szentírás tanításában találta meg. A gyerekek nagy figyelemmel hallgatták beszámolóját. Ezt követően szituációs játékra készültek, majd előadtak egy, az előadáshoz is kapcsolódó élethelyzetet.

A komoly témát követően óriási élményt jelentett számukra a Kaladparkban és a Ceglédi Termálfürdőben való izgalmas kalandozás és lubickolás. Városismereti játék keretében meglátogattuk az országban egyedülálló Sportmúzeumot, ahol a múzeum igazgatója a sportolás, a mozgás szerepére hívta fel a figyelmüket.

A tábor csak kezdete egy prevenciós folyamatnak, amely a szeptemberi tábortűzzel folytatódik, majd a havi 1-2 találkozással egészül ki.

Városi szinten a város általános és középiskoláiban is programokkal készülünk a prevenció folytatására. A visszajelzésekből tudjuk, hogy a résztvevők nagyon jól érezték magukat és várják a folytatást. Mi pedig, karitász tagok is készülünk a folytatásra, hogy alkalmas emberként vehessünk részt ebben a nem könnyű, de felelősségteljesen szép munkában.

                                    Dékány Mária Magdolna

                                   Karitász csoport vezető

 

 

 

Újdonságok